تاریخ : يكشنبه، 8 اسفند ماه، 1395
موضوع : خبر,جهان

استفاده موفق از رولربیرینگ های بشکه ای شرکت NSK در یکی از بزرگ ترین ماشین آلات حفاری جهان

 

بیرینگ های که در ماشین آلات حفاری معادن به کار می روند، عموماً باید شرایط کاری شواری را تحمل نمایند. در این شرایط، عملکرد مناسب و عمر طولانی بیرینگ، نقش مؤثری در کاهش هزینه های جاری دارد. به عنوان یک نمونه از موفقیت های بیرینگ های NSK در شرایط کاری دشوار ماشین آلات حفاری، می توان به تجربه معدن روباز RWE در Hambach آلمان اشاره نمود.

در این معدن، هر روز ماشین حفاری “Excavator 290” تا ۲۴۰ هزار تن زغال سنگ را حمل می کند و یا با استفاده از سطل بزرگ ۱۳۰ تنی خود، حجم بالایی از باطله را حفر می کند که توسط تسمه نقاله به بخش پخش کننده منتقل می گردد. ۴ تسمه نقاله مرکزی که در این قسمت قرار دارند، در شرایط دشوار به کار خود ادامه می دهند. این شرایط کاری دشوار نه تنها به دلیل حجم بالای مواد در حال انتقال، بلکه به دلیل کار ۲۴ ساعته در هر هفت روز هفته در شرایط محیطی خشن شامل گرد و خاک و رطوبت می باشد. در این شرایط است که رولربیرینگ های بشکه ای NSK به اوپراتورهای معدن کمک می کنند تا ساعات کاری مفید “Excavator 290” را به بیشترین مقدار ممکن برسانند.“Excavator 290” این معدن که ۲۴۰ متر طول، ۴۰ متر عرض، ۱۰۰ متر ارتفاع و ۱۴۰۰ تن وزن دارد، از انتهای دهه ۱۹۷۰ مشغول به کار است. ایده استفاده از بیرینگ های NSK با نیاز به کاهش هزینه های نگهداری از بزرگ ترین ماشین این معدن، ایجاد گردید. به همین منظور از دو بیرینگ بشکه ای NSK با قطر خارجی ۵۰۰ میلی متر و رینگ داخلی مخروطی در قسمت درام محرک تسمه نقاله استفاده گردید.

این بیرینگ ها، طبق یک جدول زمان بندی از پیش تعیین شده در بازه های به خصوصی تعویض می گردند. در بررسی های صورت گرفته بر روی بیرینگ خارج شده، مشخص گردید که علی رغم ۶ سال کار مداوم در شرایط سخت و بدون نگهداری و روانکاری، بیرینگ NSK در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

از جمله دلایل عملکرد بالای این بیرینگ ها، می توان به کارایی نشت بندها، کیفیت بالای گریس های استفاده شده توسط شرکت NSK و استفاده از فولاد STF در تولید این بیرینگ ها اشاره نمود. فولاد STF، فولادی است که تحت عملیات حرارتی ویژه ای قرار می گیرد که دستیابی به مقدار بهینه آستنیت در فولاد را مقدور می سازد. در صورت استفاده از روانکار تمیز، عمر بیرینگ های ساخته شده از فولاد STF دو برابر بیرینگ های معمولی است. در محیط کاری آلوده (نظیر شرایط کاری “Excavator 290”) این نسبت تا ده برابر هم افزایش می یابد.
منبع این مقاله : :بازرگانی بلبرینگ دل آذر
آدرس این مطلب : http://delazar-bearing.com/26/استفاده-موفق-از-رولربیرینگ-های-بشکه-ای-شرکت-NSK-در-یکی-از-بزرگ-ترین-ماشین-آلات-حفاری-جهان/